Rektör Özkan ortaokul öğrencileriyle görüştü

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan Afyon Sandıklı Akharım Atatürk Ortaokulu öğrencileriyle bir araya geldi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan Akdeniz Üniversitesi Kampüsüne gezi düzenleyen Afyon Sandıklı Akharım Atatürk Ortaokulu öğrencileriyle Akdeniz Üniversitesi Senato Salonu’nda bir araya gelerek sohbet etti.

ÜLKEMİZ İÇİN MİLLETİMİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Öğrencilerle sohbet eden Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Ben de bir devlet okulu olan Namık Kemal Ortaokulu ve Antalya Anadolu Lisesi’nde ilk ve orta öğrenimimi tamamladım. Üniversite eğitimimi de bugün rektörü olduğum Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde aldım. Devletimiz bizlere emek verdi, bugün biz de bu emeğe karşılık ülkemiz için milletimiz için çalışıyoruz. Dilerim sizler de verilen bu imkanları en iyi şekilde kullanır, ülkemize hayırlı insanlar olursunuz.” dedi.

ZORLUKLAR SİZİ DAHA GÜÇLÜ YAPACAK

Rektör Özkan, “Her birinizin farklı bir hikayesi var ve bu hikayeler, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek. Hayatınızdaki zorluklar, sizin ne kadar güçlü olduğunuzu gösterir. Ben de sizin gibi devlet okullarında okudum, aynı zorlukları yaşadım ve bugün burada sizin karşınızdayım. Üniversitemin ilk kadın rektörü oldum. Dünyada, ülkemizde ilk olan nakil ameliyatları yaptım. Sizler de aynı şekilde hayallerinizi gerçekleştirebilir, hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Hayatta her şey mümkün. Hayal kurmaktan, büyük düşünmekten ve çalışmaktan asla vazgeçmeyin. Belki bazen yolunuzda engeller çıkacak, belki bazen zorluklarla karşılaşacaksınız. Ama şunu unutmayın ki, bu zorluklar sizi daha güçlü yapacak ve başarıya ulaşmanızı sağlayacak.” şeklinde konuştu.

GELECEK SİZLERİN ELLERİNDE ŞEKİLLENECEK

Lise hayatlarından sonra Akdeniz Üniversitesi’ni tercih edebileceklerini hatırlatan Rektör Özkan, öğrencilere hayallerinizin peşinden gitmeleri önerisinde bulunarak “Asla vazgeçmeyin ve hep ileriye bakın. Gelecek sizlerin ellerinde şekillenecek. Sizlere güveniyoruz ve sizlerle gurur duyuyoruz. Üniversitemizde tekrar görüşmek dileğiyle, hepinize başarılar diliyorum.ifadelerini kullandı.

PROF. DR. ÖMER ÖZKAN’DAN AĞAÇ DİKMENİN PÜF NOKTASI

Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yetiştirilen ceviz ağaçları Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından ortaokul öğrencilerine Akdeniz Üniversitesi Ormanı oluşturmaları için verildi. Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan, öğrencilere ağaç dikmenin ayrıntılarından bahsederek nelere dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Ağacı okullarında bahçe oluşturarak dikmeleri tavsiyesinde bulundu.

LÖSEMİ TEDAVİSİ GÖREN ÖĞRENCİDEN HEDİYE

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde lösemi tedavisi gören 8. Sınıf öğrencisi İpek Altınışık günün anısına Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Prof. Dr. Ömer Özkan’a köy tarhanası ve köy ekmeği hediye etti.

ÖĞRENCİLERDEN İLGİNÇ SORULAR

Öğrenciler, dünyadaki ilk rahim naklini ve Türkiye'deki ilk yüz ve çift kol nakillerini gerçekleştiren, bilime yaptığı katkılarla TÜSEB Aziz Sancar Bilim Ödülü ve 100'üncü yıl TÜBİTAK Hizmet Ödülü gibi birçok prestijli ödülün sahibi olan Prof. Dr. Ömer Özkan'a ilginç sorular yönelttiler. Öğrenciler, özellikle kafa nakli ve dil nakli gibi konulara ilgi gösterdi. Bir öğrenci ise ameliyatlar sırasında ellerinin titreyip titremediğini ve hukuki sorumluluklarını sordu. Prof. Dr. Özkan, kafa naklinin bir gün mümkün olabileceğini ancak henüz erken aşamada olduğunu belirtti.

Eklenme tarihi :6.06.2024 13:55:04
Son güncelleme : 7.06.2024 08:44:00